Edit this Page

Kotalı Abonelikler

Sunmak istediğiniz hizmetlerin tüketimini sınırlandırmak için, müşterilerinize kotalı abonelikler sunabilirsiniz.

Kotalı teklifler sunmak için, tanımladığınız tekliflere yeni servis tanımları eklemeniz gerekmektedir. İlgili teklifi açıp, "Add Service" butonuna basarak, kotalı servis tanımlamaya başlayabiliriz.

Öncelikle servis grup tanımları yapılmalıdır.

Servis grup tanımları, kota davranışını belirlemek için gereklidir. 3 farklı servis tipi vardır:

  • On/Off: On/Off servisler miktara/kotaya bağlı olmayan servislerdir. "7/24 müşteri desteği" ya da bir SaaS yazılımın premium özelliklerini kullanma hakkı bu servis tipiyle ifade edilebilir.

  • Seat Based: Kullanıcı sayısına bağlı olarak satıyorsanız bu servis tipini kullanmalısınız. Bu servis tipinde kullanım miktarı dönem sonunda sıfırlanmaz.

    Eğer bulut tabanlı hizmetinizde disk alanı veriyorsanız, bu faydayı da "Seat Based" olarak tanımlamalısınız. Çünkü, kullanılan miktar dönem sonunda, bir sonraki döneme aktarılmalıdır. Kullanılan miktar, sıfırlanmamalıdır.

  • Usage Based: Bu servis tipinde kullanım miktarı dönem sonunda sıfırlanır. Aylık 60 dakika sesli görüşme, aylık 1000 SMS, günlük 1000 API call bu servis tipiyle modellenebilir.

Örnek olarak, bir paylaşımlı ofis aboneliğine, yazıcı kullanım kotası ekleyelim. Bu kota kullandıkça azalan ve bir sonraki döneme devretmeyen özelliktedir. Bu yüzden, "Usage Based" kota tipini kullanarak ilerliyoruz.

Servis grubunu tanımladık. Kota miktarını ve paket aşım ücretini tanımlayarak devam ediyoruz. Aşağıdaki tanımda, paket dahilinde 10 çıktı kotası veriyoruz ve sonraki her 10 çıktı için 5 TL paket aşım ücreti tanımlıyoruz.

Böylece kotalı teklifimizi tamamlamış olduk. Bu teklife üye olan her aboneye aylık 10 çıktı hakkı verilmektedir. Aynı dönem içinde 10 çıktıdan fazla kullanırsa, 5 TL değerinde paket aşım ücreti uygulanır. Örneğin aynı dönem için 9 çıktı alan bir kullanıcıdan paket aşım ücreti alınmazken, 15 çıktı alan bir kullanıcı, standart abonelik bedeline ek olarak, 5 TL paket aşım ücreti alınır.

Müşteri bu paket abone olduğu takdirde, aşağıdaki gibi, abonelik detay ekranında kota bilgisi takip edilebilir.